hg7wfm1999-ben kezdődött igazán a kapcsolatom a rádiózással, amit az akkor URH-A majd URH-B vizsgákkal és a HG7WFM hívójelem megszerzésével kezdtem, mint pest megyei lakos, nagykőrösi diák.

Akkor a paksi Energetikai Szakképzési Intézetben tanultam és végeztem mint Elektrotechnikai technikus. Innen az utam Budapestre vezetett, a Műszaki Egyetemre, ahol a villamosmérnöki karon tanultam és végeztem. Ezekben az években, 2003-2008 között a Schönherz kollégiumban üzemelő HA5KFU rádióklub tagja és vezetője voltam, nagyon sok színes élményt szerezve és folyamatos rádióamatőr képzéseket tartva teltek az egyetemi éveim.

2005-ben csatlakoztam, mint egyetemi gyakornok, a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Egyesülethez, ahová az akkori 5MHz-es NVIS kísérletek vezettek és a HA5RSB hívójellel vettem részt az 60m-es sáv megnyitását megelőző kísérletsorozatban.Továbbá beágyazott rádiós szoftver-modemet fejlesztettem, amelynek egyik termékesített verziója 2009 óta még mai napig is vezérli a balatoni és tisza-tavi Viharjelző rendszereket.

Ezekben az években az erősáramú vonalon is képeztem magam: megszereztem a villámvédelem, érintésvédelem és erősáramú berendezések felülvizsgálója képesítéseket, valamint ipari alpinistaként szereltem antenna-rendszereket és Linux rendszergazdaként dolgoztam.

Közben a rádióamatőr tevékenységemet leginkább a 2m és 70cm-es sávban folytattam, fix QTH hiányában a kirándulós SOTA/Gyalográdió irányban voltam aktív. Többféle antennát építettem a kitelepülésekhez és mindig alakítottam valamit a berendezésemen. Ez a kitelepülős “ágazat” a mai napig nagy kedvencem.

2010-től a National Instruments mérnökeként mélyülhettem el az SDR korszak kezdetébe, ahol végül 8 éven át készíthettem szoftveres megoldásokat különféle radar, spektrum monitoring és egyéb nagy pontossággal szinkronizált sokcsatornás rádiófrekvenciás alkalmazáshoz. Az oktatási tapasztalatom legnagyobb részét itt szereztem: folyamatosan képeztek engem és én is képeztem a kollégákat, vásárlókat, gyakornokokat. Több külföldi konferencián és nemzetközi találkozón kaptam lehetőséget előadni: egyebek mellett autóipari RF kommunikáció és radar témákban, RF mérétechnikai és SDR (szoftverrádió) témakörökben.

2013-tól részt vehettem a 5GNOW Európai Uniós projektben, ahol a mai 5G és 5GNR rendszerek bevezetéségez szükséges modulációkat kutattuk és demostráltuk.

Jelenleg a Sagax Kft műszaki projektjeit vezetem, ahol szintén rádió monitoringgal és iránymeghatározással foglalkozom, kizárólag szoftverrádió alapokon nyugvó termékeket fejlesztünk.

2023-ban csatlakoztam a BKV Rádióklubhoz. Ebben az évben újrakezdőként nekivágtam megépíteni a rég vágyott QTH-mat. Elhivatottnak érzem magam, hogy segítsem a vizsgára készülőknek, miközben én magam a rövidhullámú rádiózás, a morze adásmód és a versenyzés

 

irányában szeretnék fejlődni. Ezért is kapcsolódtam be a MRASz tanfolyamok sorozatába, mint oktató.

Van egy 11 éves lányom és egy 1 éves kisfiam, akik várhatóan velem együtt kiveszik a részüket a rádióamatőr hobbi tevékenységben, hiszen mint család, együtt tartunk a lehető legtöbb MRASz rendezvényre és sport eseményre, SOTA aktiváláokra. A feleségem, Eszter 2023 óta hívójeles rádióamatőr, így együtt járjuk az utunkat a rádiózás területén is.

Budapest, 2023.

Vágó Péter - HG7WFM

 

©2024 MRASZ
Adatvédelmi szabályzat.
Tulajdonos írásbeli engedélye nélkül az oldalon található szöveges tartalmakat, képeket, videókat, hanganyagokat, felhasználni tilos!